Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O wystawie

Wystawa została zorganizowana w 2009 roku z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii ogłoszonego przez ONZ dla uczczenia 400-lecia pierwszych obserwacji nieba przez lunetę dokonanych przez Galileusza.

plakat wystawy Wystawa prezentuje dzieje jednego z najważniejszych instrumentów w historii nauki – teleskopu. Zaprezentowano na niej liczne oryginalne przyrządy astronomiczne, starodruki, w tym prace Galileusza oraz Jana Heweliusza, a także pierwsze doniesienia o XVII-wiecznych obserwacjach wykonanych przez teleskop w Krakowie i Kaliszu oraz obrazy i grafiki przedstawiające wybitnych astronomów i przyrządy obserwacyjne.  Oczywiście wystawa o historii teleskopu nie mogła się obyć bez eksponatów interaktywnych – lunet i teleskopów przeznaczonych do samodzielnej obserwacji, modeli przedstawiających bieg promieni w lunetach, a także miejsca , którym można samodzielnie szlifować płyty szklane na zwierciadło. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne przedstawiające dzieje teleskopu oraz porównanie dawnych i współczesnych obserwacji rozmaitych obiektów na niebie. 

Kurator wystawy: dr Maciej Kluza 

Konsultacje: prof. dr hab. Jerzy M. Kreiner oraz  dr hab. Ewa Wyka 

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Energetyka na rzecz Polski Południowej oraz Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie 

Pliki do pobrania
pdf
ulotka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego