Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pod przewodnią gwiazdą nauki

W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Uniwersytetu Lwowskiego

W roku 1899 uczony opuścił Wiedeń i przeniósł swoje veniam legendi, czyli prawo do wykładania, na uniwersytet we Lwowie...

Widok fragmentu wystawy przedstawiającego lwowski okres życia Smoluchowskiego.  Fot. G. ZygierW roku 1899 uczony opuścił Wiedeń i przeniósł swoje veniam legendi, czyli prawo do wykładania, na uniwersytet we Lwowie. Wkrótce został najmłodszym profesorem w monarchii.  

 

 

 

 

Widok fragmentu wystawy przedstawiającego aktywność społeczną  Smoluchowskiego.  Fot. G. ZygierTrzynastoletni okres pobytu we Lwowie to czas wytężonej pracy badawczej i dydaktycznej, co zostało dobrze odzwierciedlone w  materiałach  pochodzących ze spuścizny  przechowywanej w Dziale Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej.

Na wystawie znalazły się więc dokumenty związane z pracą na lwowskim uniwersytecie, a wśród nich: notatki z wykładów, rękopisy i odbitki prac publikowanych w tym czasie.

 

Dokumenty i fotografie dotyczące pracy Smoluchowskiego na uniwersytecie we Lwowie.  Fot. G. ZygierZnaleźć tu można również zaproszenia na spotkania towarzyskie i naukowe, wizytówki osób związanych z lwowskim światem nauki, kultury i sztuki, a także przedstawicieli lwowskiej arystokracji. Zaprezentowana została działalność Smoluchowskiego w Towarzystwie Przyrodników im. Mikołaja Kopernika, którego prezesem był w latach 1906–1907 i w Akademii Umiejętności, której członkiem był od roku 1906.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego