Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Machinae Calculatoriae

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Suwak logarytmiczny

Suwaki logarytmiczne na wystawie Machinae Calculatoriae. Fot. M. BanaśSuwak logarytmiczny to jeden z najważniejszych przyrządów obliczeniowych w dziejach nauki. Szacuje się, że tylko w XX wieku wyprodukowano ich ok. 40 milionów.  

Suwak logarytmiczny pozwala na szybkie, ale przybliżone wykonywanie głównych działań matematycznych (np. mnożenie, dzielenie, wyciąganie pierwiastków, potęgowanie), a także obliczanie wartości wybranych funkcji. 

Zbliżenie gabloty, w której zaprezentowano różne modele XX-wiecznych suwaków logarytmicznych. Fot. M. BanaśPierwszy suwak, skonstruowany w 1632 przez Williama Oughtreda (1574-1660), składał się z dwóch listew. Nie posiadał jeszcze ruchomej przesuwki i używany był do obliczeń nawigacyjnych oraz do praktycznych kalkulacji. Suwak w wersji współczesnej został opracowany w 1859 roku przez francuskiego inżyniera Amédée Mannheima (1831-1906). 

Wśród suwaków zaprezentowanych na wystawie uwagę widza przykuwał  zwłaszcza dydaktyczny model suwaka o długości ok. 2m oraz suwak firmy Pickett, taki sam jak egzemplarz, który zabrano na Księżyc w misji Apollo.  

Pliki do pobrania
pdf
Plansza Suwak

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego