Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mikroskopy optyczne

Mikroskopy na światło przechodzace

Mikroskop StabiFocal

Mikroskop typ StabiFocal

StabiFocal Locquin, Paryż, 1950-1960

Nietypowy mikroskop ze stolikiem przedmiotowym o regulowanym nachyleniu, magnetycznym mocowaniu preparatu oraz o nowoczesnym wzornictwie. Model okazał się niepraktyczny i szybko wycofany z produkcji.

Mikroskop należał do Jerzego Nomarskiego, podarowany przez Jadwigę Nomarską - wdowę po profesorze.

fot. Grzegorz Zygier

 

Metoda kontrastu różniczkowo-fazowego (DIC) wynaleziona została przez polskiego fizyka i optyka - Jerzego Nomarskiego (1919-1997), który po I wojnie światowej działa w Paryżu. Szczególną zaletą tej metody jest możliwość obserwacji żywych komórek i tkanek bez ich wcześniejszego wybarwiania i utrwalania. Metoda ta użyteczna jest nie tylko w laboratoriach przyrodniczych i medycznych, ale również w metalurgicznych, gdzie pozwala bez trudu wykrywać nierówności powierzchni rzędu 10 nm.

Mikroskop kontrastowo-fazowy typu GEM

 

Mikroskop GFL

 

Carl Zeiss, Jena, lata 1950-te

 

Wielozadaniowy mikroskop, z kompletem pryzmatów, przysłon i filtrów, odpowiednich m. in. do metody polaryzacji i ciemnego pola, przystosowany fabrycznie do kontrastu różniczkowo-fazowego (DIC).

 

Mikroskop był własnością Jerzego Nomarskiego, w r. 2003 został podarowany przez Carl Zeiss France za pośrednictwem, Jadwigi Nomarskiej - żony profesora.

 

fot. Grzegorz Zygier

 

 

Mikroskop z aparatem fotograficznym

Mikroskop z aparatem fotograficznym

 

Niemcy, lata 1980-1990te

 

Mikroskop z wbudowanym w statyw i tubus aparatem fotograficznym. Kliszę umieszczało się w kasecie z licznikiem zdjęć, od frontu mikroskopu znajduje się migawka aparatu. Pozwalał na wykonywanie zdjęć poklatkowych, użytecznych przy rejestracji procesów zachodzących powoli np. podziałów jednokomórkowców.

 

mikroskop przekazany z Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii UJ

 

fot. Grzegorz Zygier

 

 

 

Mikroskop fotograficzny

Mikroskop fotograficzny

Rathenower Optische Werke ROW, Rathenow, Niemcy, 1952 r.

 

Mikroskop z wbudowanym w statyw i tubus aparatem fotograficznym. Film umieszczony jest w kasecie, z licznikiem zdjęć, od frontu mikroskopu znajduje się migawka aparatu. Pozwalał na wykonywanie zdjęć poklatkowych, użytecznych przy rejestracji procesów zachodzących powoli np. podziałów jednokomórkowców.

 

Mikroskop przekazany z Zakładu Anatomii Patologicznej CM UJ

fot. Grzegorz Zygier

 

W XX wieku na bazie konstrukcji mikroskopu powstały nowe przyrządy, przystosowane do badań i pomiarów wykraczających poza typową mikroskopię. Obok mikroprojektora typowym przykładem jest ultramikrotom, w którym zastosowana jest nasadka binokularowa.

 

Mikroprojektor geologiczny (mikroskop projektorowy)

Mikroprojektor geologiczny

 

Polskie Zakłady Optyczne, Warszawa, lata 1950-1960.

 

Mikroskop polaryzacyjny z ekranem umożliwiającym pomiar nachylenia ścian kryształów. Stosowany do analizy próbek mineralogicznych i geologicznych. Obecnie używa się mikroskopów współpracujących z komputerem.

 

Obiekt przekazany z Zakładu Mineralogii, Petrologii i Geochemii UJ

 

fot. Grzegorz Zygier

 

Mikroskopy preparacyjne

Zwane są potocznie binokularami, ich cechą charakterystyczną jest podwójny okular i obiektyw. Dzięki temu możliwe jest widzenie stereoskopowe preparatu. Daje to lepszy, przestrzenny obraz brył (np. okrzemki), czy drobnych nierówności powierzchni. Najczęściej są to mikroskopy o niedużym powiększeniu do 450 razy, działające na światło odbite. niektóre modele posiadają podwyższony stolik przedmiotowy, można więc oglądać obiekty również w świetle przechodzącym. W laboratoriach mikroskopii elektronowej używane mogą być np. do kontroli szklanych noży do ultramikrotomu.

Mikroskop preparacyjny - binokular

binokular

 

Carl Zeiss, Jena, lata 1980-te

 

Rzadki model, wyposażony w górne oświetlenie wmontowane w tubus rewolweru.

Mikroskop przekazany z Zakładu Cytologii i Histologii, Instytut Zoologii UJ

 

fot. Grzegorz Zygier

 

Mikroskop preparacyjny - binokular

binokular

Meopta, Prerov, Czechosłowacja, 1970-te lata

 

Mikroskop używany do obserwacji w świetle odbitym. Dzięki układowi dwóch obiektywów i okularów uzyskuje się obraz trójwymiarowy, pozwalający na lepszą ocenę brył i nierówności powierzchni. Typowy przyrząd, popularny do dziś w laboratoriach i pracowniach.

 

Mikroskop przekazany z Zakładu Anatomii Porównawczej UJ

 
fot. Grzegorz Zygier

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Małgorzata Taborska - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego