Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Suwak logarytmiczny

Suwaki logarytmiczne na wystawie Machinae Calculatoriae. Fot. M. BanaśSuwak logarytmiczny to jeden z najważniejszych przyrządów obliczeniowych w dziejach nauki. Szacuje się, że tylko w XX wieku wyprodukowano ich ok. 40 milionów.  

Suwak logarytmiczny pozwala na szybkie, ale przybliżone wykonywanie głównych działań matematycznych (np. mnożenie, dzielenie, wyciąganie pierwiastków, potęgowanie), a także obliczanie wartości wybranych funkcji. 

Zbliżenie gabloty, w której zaprezentowano różne modele XX-wiecznych suwaków logarytmicznych. Fot. M. BanaśPierwszy suwak, skonstruowany w 1632 przez Williama Oughtreda (1574-1660), składał się z dwóch listew. Nie posiadał jeszcze ruchomej przesuwki i używany był do obliczeń nawigacyjnych oraz do praktycznych kalkulacji. Suwak w wersji współczesnej został opracowany w 1859 roku przez francuskiego inżyniera Amédée Mannheima (1831-1906). 

Wśród suwaków zaprezentowanych na wystawie uwagę widza przykuwał  zwłaszcza dydaktyczny model suwaka o długości ok. 2m oraz suwak firmy Pickett, taki sam jak egzemplarz, który zabrano na Księżyc w misji Apollo.  

Download files
pdf
Plansza Suwak

Web Content Display Web Content Display

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego