Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dokumentacja mikroskopowa

Obraz spod mikroskopu wymagał utrwalenia. Początkowo ilustracje sporządzone przez naukowca z pamięci lub z użyciem specjalnych mikroskopów projekcyjnych.

W XIX wieku, w związku z wynalezieniem lepszych obiektywów, uzyskiwano czysty, jasny i mniej zniekształcony obraz. Możliwe stało się stosowanie specjalnych okularów wyposażonych w pryzmat. Równocześnie widziało się obiekt i kartkę, na którą rzutowano obraz obserwowanego obiektu. Innym rozwiązaniem była camera lucida czyli konstrukcja z pryzmatem i lusterkiem. W mikroskopii zastosował je Ernsta Abbe (1840-1905) i Carl Zeiss (1816-1888) w połowie XIX wieku.

Pierwsze fotograficzne zdjęcia z mikroskopu zostały wykonane przez W. Henry Fox Talbota (1800-1877) w 1833 roku. Pierwsze dagerotypy wykonał w 1839 JLM Daguerrei i H. Bayard w Paryżu oraz  RH Goeppert (1800-1884) we Wrocławiu. W XX wieku, opracowano specjalne lampy fotograficzne, nakładki lub dwuosiowe mikroskopy.

Rozwój komputerów doprowadził do zastąpienia tych rozwiązań przez mikroskop, który jest urządzeniem peryferyjnymi komputera i wysyła cyfrowy obraz bezpośrednio na ekran komputera.