Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Machinae Calculatoriae

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Arytmometry

Najbardziej zaawansowane mechaniczne kalkulatory umożliwiały wykonywanie czterech podstawowych działań: dodawania, odejmowania, mnożenia oraz dzielenia. Pierwszym takim przyrządem była maszyna zbudowana przez ok. 1670 roku przez Gottfrieda Wilhelma Leibniza (1646-1715). Jednak do szerszego użytkowania arytmometry trafiły dopiero w II połowie XIX wieku za sprawą Thomasa de Colmar (1785-1870), który w 1851 roku rozpoczął ich produkcję i do 1870 roku wykonał ich ok. 1500. Na wystawie znalazła się jedna maszyna sygnowana przez de Colmara pochodząca ze zbiorów Muzeum UJ.  

Odmienną konstruArytmometry typu Odhnera  na wystawie Machinae Calculatoriae. Fot. M. Banaśkcję wykorzystującą koło o zmiennej liczbie wysuwanych zębów wprowadził w 1873 roku Willgodt Odhner (1845 -1905). Produkcja arytmometrów jego pomysłu została rozpoczęta w Petersburgu w 1891 roku i okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Wiele europejskich firm produkowało maszyny tego typu praktycznie aż do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. 

 

Kalkulator Curta i oryginalny plakat pokazujący jego budowę na wystawie Machinae Calculatoriae Fot. M. BanaśNajbardziej zaawansowanym mechanicznym kalkulatorem były arytmometr  stworzony przez Curta Herzstarka (1902-1988). W 1938 roku zbudował prototyp, a w 1948 roku rozpoczął produkcję w Lichtensteinie. Wyprodukowanych zostało ok. 150 000 kalkulatorów nazwanych Curta. Oczywiście i taki przyrząd zaprezentowano na wystawie.  

Pliki do pobrania
pdf
Plansza Maszyny biurowe
pdf
Plansza Maszyna Curta Herzstarka
pdf
Plansza Leibnitz

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego