Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Świat zmysłów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O wystawie

Widok ogólny części wystawy zatytułowanej Receptory - rejestratory sygnałów dla układu nerwowego – eksperymenty dotyczące zmysłów wzroku, węchu i dotyku. Fot. G. Zygier Wystawa „Świat zmysłówbyła dostępna w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 20052012. Jest to druga wystawa interaktywna zrealizowana w naszej placówce i jednocześnie pierwsza, która w dużym stopniu związana jest z naukami biologicznymi.  

 

 

 

Widok ogólny części wystawy zatytułowanej Oszukać zmysły – eksperymenty dotyczące zmysłów wzroku i słuchu. Fot. G. Zygier

W potocznej mowie często używamy określeń: słyszę, widzę, dotykam, czuję. Nie zastanawiamy się jednak w jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Dzieje się to za sprawą zmysłów - niezwykłej umiejętności organizmu do odbierania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną wzdłuż rdzenia kręgowego do mózgu i z powrotem. Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajduje się ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka.

Widok ogólny części wystawy zatytułowanej Mono i stereo – eksperymenty dotyczące zmysłów wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Fot. G. ZygierDlaczego nazywamy wystawę interaktywną? Tematyka wystawy jest prezentowana poprzez doświadczenia wykonywane samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób widz, samodzielnie eksperymentując, przemienia się z biernego obserwatora we współtwórcę wystawy i bawiąc się zdobywa nową wiedzę. 

 

 

Wystawa składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich znajdziemy eksperymenty dotyczące innych zmysłów. Są to:  

  • Receptory - rejestratory sygnałów dla układu nerwowego 

  • Mono i stereo 

  • Oszukać zmysły  

Autorami wystawy są: dr Maciej Kluza oraz dr hab. Ewa Wyka

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga.  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt: dr Maciej Kluza - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego